Časté otázky (FAQ)
Obecně o molekulové spektroskopii
Všechny tyto metody spočívají v interakci vzorku s elektromagnetickým zářením o jedné konkrétní vlnové délce (Ramanova spektroskopie) nebo v daném intervalu (infračervená spektroskopie) a mluvíme o nich obecně jako o metodách molekulové spektroskopie. Výstupem této analýzy je pak spektrum, které je unikátní pro každou sloučeninu, a z jeho změn lze kromě jiného určit i řadu dalších fyzikálně-chemických vlastností vzorku. Setkat se u nás můžete s klasickou i UV Ramanovou spektroskopií, infračervenou spektroskopií v blízké (NIR nebo FT-NIR), střední (FT-IR) nebo vzdálené (FAR-IR) oblasti či LIBS.
Pomocí Ramanových a infračervených spektrometrů lze provádět jak kvalitativní analýzu (identifikaci a verifikaci látek), tak i kvantitativní měření, a to včetně analýzy směsí.
Molekulová spektroskopie je rychlá, spolehlivá, neinvazivní metoda, která navíc většinou nevyžaduje ani žádnou úpravu vzorku. Ve výsledku tak šetří váš čas, peníze i materiál a analýzu vzorků můžete provádět i bez hlubokých znalostí.
FT-IR a Ramanova spektroskopie jsou komplementární metody, což znamená, že vzorky, které nejsou dobře měřitelné pomocí FT-IR spektroskopie, poskytují zpravidla silný Ramanův signál a naopak. Ramanova spektroskopie je vhodnější např. pro měření vzorků, které obsahují vodu.
V současné době se infračervená i Ramanova spektroskopie využívá ve všech možných odvětvích vědy, výzkumu a průmyslu, i složky IZS jsou vybaveny ručními analyzátory. V České a Slovenské republice funguje již více než 650 našich přístrojů.
O vaší aplikaci a vzorcích
Metodami molekulové spektroskopie můžete analyzovat vzorky pevné, kapalné i plynné, práškové, gelové, mikroskopické i velké objekty (např. nástěnné fresky), buňky i anorganické vzorky a mnoho dalších. Možnosti těchto metod jsou vskutku obsáhlé.
Pomocí našich přístrojů lze měřit mikroskopické vzorky s rozlišením od pouhých 10 nm (buňky, stopová množství látek…) i rozměrné vzorky, jako jsou nástěnné fresky nebo malby.
Ano! FT-IR i Ramanovy spektrometry lze vybavit plynovými celami, se kterými plynné vzorky můžete analyzovat obdobně jako vzorky v jiných skupenstvích.
Uvedené aplikace jsou pouze skromným výběrem z nepřeberného množství možností molekulové spektroskopie. Pokud vás zajímá, jak pomocí ní můžete svůj výzkum, vývoj nebo výrobní procesy posunout na další úroveň, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám se vším poradíme.
Pokud již měříte nebo chcete měřit pomocí Ramanova spektrometru, vyzkoušejte jinou vlnovou délku excitačního laseru. Také, pokud je to pro váš vzorek vhodné, můžete prozkoumat možnosti FT-IR spektroskopie. Obraťte se na nás a my vám poradíme.
Ano! Pro mapování podobně velkých vzorků jsou přímo určené disperzní Ramanovy spektrometry DXR3 a DXR3xi, s jejichž pomocí můžete zmapovat tabletu během několika desítek minut, určit zastoupení jednotlivých složek vzorku v každém bodě, a dokonce měřit i 3D chemické mapy.
Pro takový případ je možné pomocí programu TQ Analyst vytvořit kalibrační metodu, se kterou dostanete vaši odpověď takřka okamžitě.
V naší nabídce najdete i spektrometry, které jsou navrženy přímo do náročných provozů, a to jak z hlediska případného znečištění, tak i vysokých či nízkých teplot a dalších parametrů.
O přístrojích
Nabízíme ruční spektrometry, přenosné, které můžete snadno převážet v kufru auta nebo přenášet mezi učebnami či laboratořemi, i sofistikované vědecké přístroje.
Většina našich přístrojů je snadno ovladatelná, měření a zpracování dat probíhá pomocí intuitivních programů, mezi které patří např. OMNIC nebo TQ Analyst.
Ano, měření standardních vzorků lze pomocí autosamplerů a chytrého měřicího příslušenství zpravidla velmi snadno automatizovat. Pro dedikované aplikace lze připravit i software v češtině.
Ano! Ke všem spektrometrům nabízíme širokou škálu příslušenství: uživatelsky výměnné lasery, filtry a mřížky, různé měřicí nástavce pro měření tablet, lahví, vzorků v pytlích či nádržích, autosamplery, vláknovou optiku, integrační sféry a mnohé další v závislosti na daném přístroji.
Naše podpora
Jistě. Nedodáváme pouze přístroj, ale záleží nám i na tom, abyste jej mohli ke své práci efektivně využít. Vaši aplikaci s vámi probereme a se vším vám poradíme. Součástí naší podpory je také řada kurzů, kde si můžete prohloubit znalosti.
Ano, buď nám vzorky zašlete, anebo se na některé z přístrojů můžete přijít podívat osobně k nám. Nabízíme také možnost bezplatného zapůjčení některých spektrometrů.
Veškerý servis u nás zakoupených přístrojů je zdarma, vy budete platit pouze cenu náhradních dílů při případné opravě.
Sídlíme v Praze, a jelikož máme plně vybavený sklad náhradních dílů, můžeme k vám přijet takřka okamžitě. Všichni naši technici jsou proškoleni výrobci jednotlivých spektrometrů.
Pokud nechcete nebo nemůžete investovat do nového přístroje, můžete využít některou z nabídek repasovaných přístrojů v našem bazaru. Kontaktujte nás a budeme se snažit vám maximálně vyhovět.
Ročně pořádáme řadu kurzů a školení, kde vám podrobně vysvětlíme principy molekulové spektroskopie, naučíme vás ovládat váš přístroj i jeho řídicí software a ukážeme vám, jak naměřená data interpretovat. Pro nové majitele našich přístrojů jsou kurzy zdarma! Spoustu informací můžete načerpat také v naší sekci Teorie nebo z mnoha zajímavých webinářů.
Našim zákazníkům nabízíme i službu Spektrotest a validaci spektrometrů, díky které budete mít jistotu, že se na vaše naměřená data můžete vždy spolehnout.
Přihlaste se k odběru našeho newletteru nebo nás sledujte na Facebooku.