+420 602 325 829 / info@nicoletcz.cz

Analýza netkaných textílií

Analýza netkaných textílií

mask-5503418-500x550

Morfologická a chemická charakterizace moderních netkaných textilií pomocí skenovací elektronové (SEM) a infračervené (FT-IR) mikroskopie.

Netkané textilie jsou jedním z nejrychleji rostoucích segmentů moderního textilního průmyslu a v dnešní době už představují významnou část celkové produkce. Na začátku 21. století byla téměř polovina vyráběných netkaných textilií z polypropylenových, čtvrtina z polyesterových a desetina z viskózových vláken. Vícevrstvé netkané kompozitní textilie, lamináty a trojrozměrné netkané textilie se komerčně vyrábějí a používají v široké škále průmyslového inženýrství (izolace, automobilový průmysl atd.), ale zejména jako spotřební, zdravotnické a hygienické výrobky. Například jedním z aktuálně zásadních produktů vyráběných z netkaných textilií jsou ústní roušky. Složitost těchto vláknitých materiálů vyžaduje použití kombinace více analytických technik pro jejich úplnou charakterizaci.

Skenovací elektronová mikroskopie (SEM) a infračervená (FT-IR) mikroskopie jsou dvě široce používané mikroskopické techniky pro charakterizace netkaných materiálů. Technika SEM nabízí velmi vysoké prostorové rozlišení (v měřítku nanometrů) získaných obrázků než jiné optické techniky. Poskytuje obrázky vláken s charakteristickým trojrozměrným vzhledem prospěšným pro pochopení struktury výrobků. Rozdíl v chemickém složení se ovšem projevuje v SEM obrázcích pouze kontrastem, přesnou chemickou identitu nelze touto mikroskopickou technikou snadno určit. A zde přichází do akce FT-IR mikroskopie. Tato vysoce chemicky selektivní metoda velmi snadno a rychle identifikuje chemické složení vláken (i kombinovaných) s omezením tzv. difrakčním limitem infračerveného světla kolem 10 mikrometrů. Moderní FT-IR mikroskopy jako např. Nicolet iN10 a Nicolet iN10 MX jsou vybaveny extenzivními knihovnami polymerních a přírodních materiálů pro rychlou identifikaci a případně i kvantifikaci jednotlivých vláken. Řídící software SEM a FT-IR mikroskopů umožňuje také tvorbu tzv. korelačních „chemical images“, ze kterých lze velmi snadno vyčíst komplexní strukturu dané netkané textilie.

Více informací naleznete zde: Morphological and chemical characterization of a non-woven fiber using electron and infrared microscopy

Sledujte nás

Nicolet CZ © 2021 - Všechna práva vyhrazena