+420 602 325 829 / info@nicoletcz.cz

s-SNOM sonáta v d moll

s-SNOM sonáta v d moll

housle

Hudba je jediným opravdově univerzálním lidským jazykem. Žije sama o sobě a každý nástroj, který vyluzuje tón, je ve své podstatě samostatnou bytostí. Jedním z nejvýznamnějších rodů hudebních nástrojů je slavná rodina Stradivari. Je známo, že každý krok výroby a každý použitý materiál může ovlivnit výslednou podobu nástroje a jeho zvuk. Ty nejstarší legendární kousky ovšem zůstávají často opředené tajemstvím.

S moderními vědeckými metodami se však daří odhalovat různé výrobní postupy, které zůstávaly mnoho let zapomenuté. Pomocí metody SNOM se podařilo analyzovat mikroskopické vzorky, a získat tak představu o chemickém složení jednotlivých vrstev nástroje. Konečně se tak podařilo zodpovědět otázky týkající se používání látek na bázi proteinů, které se při výrobě houslí Stradivari v minulosti používaly.

V minulosti byly strunné nástroje z dílny Stradivari často předmětem bádání, ale jednotlivé studie docházely občas k rozporuplným či nepřesným výsledkům, ať už z důvodu nutnosti odebrat jen mikroskopický vzorek, nebo dalším limitům použité metody.

Řez povrchovou vrstvou houslí Stradivari

 

Metodou s-SNOM byly spolehlivě detekovány i stopy proteinů – složek látek, kterými byl povrch nástroje ošetřen: ve spektrech jsou zřetelně vidět pásy amidu I a II. Podobně byly identifikovány i další látky jako jednotlivé složky laku a dalších vrstev. Z výsledků měření je vidět, že metoda s-SNOM je cenným nástrojem, který nám nejenže umožňuje vyvíjet materiály budoucnosti, ale také odhalit tajemství minulosti a jejích geniálních mistrů. Detaily studie si můžete přečíst zde.

Figure 1

Sledujte nás

Nicolet CZ © 2021 - Všechna práva vyhrazena