Dvourozměrné materiály, jako je grafen, přechodové kovové dichalkogenidy (TMDs) nebo hexagonální nitrid boritý (hBN), patří mezi nejvíce fascinující oblasti moderní vědy. Díky svým jedinečným elektrickým, optickým a mechanickým vlastnostem otevírají dveře novým technologiím v kvantových počítačích, optoelektronice a ukládání energie. Abychom však mohli jejich potenciál naplno využít, je klíčové mít k dispozici přesné analytické metody.
Právě zde se uplatňuje SNOM mikroskop cryo-neaSCOPE+XS: nástroj, který přináší nanometrové zobrazování v širokém spektrálním rozsahu od viditelné oblasti přes infračervené až po terahertzové záření. Díky řešení pro kryogenní měření umožňuje studium materiálů při teplotách až 4 K, což je nezbytné pro zkoumání kvantových jevů, supravodivosti a fázových přechodů. Pokročilé spektroskopické možnosti pak dovolují hyperspektrální zobrazování a detailní analýzu lokálních optických odezev – to vše přispívá k hlubšímu porozumění plazmonickým a exitonovým jevům v 2D polovodičích.
Konference Attocube 2D Materials Conference 2024 přinesla řadu inspirativních příspěvků, které si nyní můžete přehrát:
Zobrazování optických kvazičástic v 2D materiálech
William Wilson (Harvard University, USA) představil pokročilé výzkumy v oblasti nanovědy a kvantových technologií. Pomocí scan-probe technik vizualizoval složité jevy, jako jsou polaritony a korelované elektronové systémy, a ukázal inovativní využití těchto metod v interdisciplinárním výzkumu.
➡ Sledujte záznam zde
Kryogenní s-SNOM studie topologických izolátorů a 2D materiálů
Jessica Boland (University of Manchester, UK) demonstrovala možnosti kryogenního s-SNOM v oblasti topologických izolátorů a terahertzových zařízení. Přinesla také zajímavé výsledky výzkumu 2D materiálů a nanostruktur.
➡ Sledujte záznam zde
Kryogenní fotoproudová nanoskopie zkrouceného grafenu
Frank Koppens (ICFO Castelldefels, Spain) ukázal využití kryogenního s-SNOM k výzkumu zkroucených 2D materiálů jako kvantových simulačních platforem. Pomocí fototermoelektrické nanoskopie mapoval úhly zkroucení a zkoumal interakční efekty, supravodivost a kolektivní excitace v moiré strukturách.
➡ Sledujte záznam zde
Nechte se inspirovat nejnovějšími objevy a posuňte svůj výzkum dál!