Nukleární magnetické resonance (NMR spektroskopie) je fyzikálně-chemická metoda využívající interakce atomových jader s nenulovým jaderným spinem (např. 13C nebo 1H) s magnetickým polem. Zkoumá rozdělení energií jaderného spinu v magnetickém poli a přechody mezi jednotlivými spinovými stavy vyvolané působením radiofrekvenčního záření.
Pomocí NMR spektroskopie lze určit složení a strukturu molekul zkoumané látky i jejich množství. Moderními metodami NMR spektroskopie lze zjistit i prostorovou strukturu menších proteinů do 25 kDa. Hodí se všude tam, kde je potřeba popsat strukturu a dynamiku molekul a makromolekul: v chemickém, biologickém, farmaceutickém či materiálovém výzkumu.
NMR spektrometry picoSpin 45 a 80 jsou oproti složitým NMR sestavám cenově dostupné a nenáročné na provoz, jsou proto ideální i jako výukové nástroje. Jsou vybaveny permanentními 2T magnety, díky čemuž nevyžadují žádné kryogenní kapaliny (tekutý dusík či helium), a jsou snadno přenosné, ale zároveň nabízí vysoké rozlišení a citlivost.