Ve všech důležitých přístavech severní Evropy výrazně narůstá množství zadržených nelegálních drog. Rotterdam, Anvers, Dunkerque a Le Havre jsou považovány za hlavní brány pašeráků do Evropy. A zatímco drogoví magnáti se radují z představy bílých Vánoc, bezpečnostní složky a jejich laboratoře jsou postaveny před úkol rychlé a spolehlivé identifikace podezřelých látek, mnohdy i z minimálního množství vzorku.
Jednou z nejvýznamnějších drog je kokain. Jedná se o alkaloid získávaný z listů koky, který se typicky prodává jako bílý krystalický prášek. Může být buď ve formě soli rozpustné ve vodě (k inhalaci či nitrožilní aplikaci) nebo jako volná báze (crack) ke kouření. Pro zvýšení objemu produktu se kokain často míchá s dalšími látkami, které jsou levné nebo uživatelům poskytují další fyziologické účinky. Mezi nejčastěji přidávané látky patří např. kofein, hydroxyzin, lidocain, levamisol, imidazothiazol, škrob, fenacetin a cukry jako laktóza, manitol či glukóza.
Z těchto jsme se v tomto článku zaměřili na levamisol a imidazothiazol, což jsou veterinární antiparazitika, jejichž popularita jakožto ředicí látky v posledním desetiletí výrazně stoupá. V současné době se pro analýzu podezřelých látek nejprve používají metody molekulové spektroskopie, aby poté vzorky byly podrobně analyzovány pomocí GC-MS a GC-FID.
Pro rychlou analýzu vyvinula forenzní laboratoř v Lille kvantitativní aplikaci Ramanovy spektroskopie (FT-IR a FT-Ramanův spektrometr Nicolet iS50), kterou lze kombinovat s chemometrickými metodami, a určit tak koncentraci kokainu a antiparazitika lze během několika málo desítek sekund. Díky tomu je možné získat přesné výsledky mnohem rychleji. S touto technikou lze navíc analyzovat veškeré přídavné látky, na které je možné narazit, tvořit vlastní metody a proniknout tak hluboko do tajemství drogových laboratoří.
Navíc příprava vzorků pro měření pomocí Ramanovy spektroskopie není potřeba, případně je minimální. Je to tedy levná, rychlá, spolehlivá a přesná metoda, která nevyžaduje žádné další chemikálie či vysoce odborné pracovníky, a tak by spektrometr Nicolet iS50 neměl chybět v žádné moderní laboratoři. Více informací najdete zde.