+420 602 325 829 / info@nicoletcz.cz

Detekce fluorovaných uhlovodíků v lyžařském vosku

Detekce fluorovaných uhlovodíků v lyžařském vosku

ski-run-3187602_1920-500x550

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) a Mezinárodní biatlonová unie (IBU) zakázaly do budoucna jakékoliv používání fluorovaného vosku při lyžařských závodech. Infračervená spektroskopie dokáže nejen velmi snadno a rychle detekovat fluorované uhlovodíky v lyžařském vosku různých výrobců, ale i přímo na lyžích před závodem a po závodě! Lyžařské vosky jsou obvykle komplexní směsi uhlovodíků a fluorovaných uhlovodíků. Fluorované lyžařské vosky jsou velmi hydrofobní, odpuzují vodu od spodní části lyží, což umožňuje lepší klouzání po sněhu. Přesné složení lyžařského vosku je výrobcem zřídka zveřejňováno, ale vědecké studie zjistily vysoké hladiny perfluorokarboxylových kyselin (PFCA), perfluoralkylsulfonových kyselin (PFSA) a fluorovaných n-alkanů (SFA). Typické příklady těchto sloučenin jsou např. kyselina perfluoroktanová a kyselina perfluoroktansulfonová. V posledních letech je často diskutován negativní dopad fluorovaného lyžařského vosku, a to jak ve vztahu k vnějšímu životnímu prostředí, tak ve vztahu k lidskému zdraví. Z těchto důvodů upozornily už v roce 2019 Mezinárodní lyžařská federace (FIS) a Mezinárodní biatlonová unie (IBU), že používání fluorovaného lyžařského vosku bude zakázáno celosvětově pro všechny lyžařské disciplíny začínající sezónou 2020-21.

Infračervená spektroskopie (FTIR ATR) je uživatelsky velmi jednoduchá technika, kterou lze použít nejen pro přímou analýzu přítomnosti fluorovaných látek v používaném vosku, ale i přímo aplikovat na měření spekter povrchu lyží. Spektrum použitého vosku je měřitelné i po 30 km lyžování! Použít lze bez problémů přenosný spektrometr Nicolet iS5, či Nicolet Summit, které lze dodat i se specializovaným nárazu odolným kufrem PeliCase. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Nicolet Summit PRO s diamantový ATR nástavcem

  • Elin-Melina Visur, Kim Wedum, Stig Pedersen-Bjergaard: Detection of fluorinated wax on cross-country skis by Attenuated Total Reflectance Fourier-Transform Infrared Spectrophotometry. University of Oslo.
  • Plassmann MM, Berger U.: Trace analytical methods for semifluorinated n-alkanes in snow, soil, and air. Anal Chem. 2010 Jun 1; 82(11): 4551-4557
  • Kotthoff M, Müller J, Jürling H, Schlummer M, Fiedler D.: Perfluoroalkyl and polyfluoroalkyl substances in consumer products. Environmental Science and Pollution Research International. 2015 Oct;22(19):14546-14559

Sledujte nás

Nicolet CZ © 2021 - Všechna práva vyhrazena