- Popis aplikace
- FT-IR spektroskopie
- Ramanova spektroskopie
Analýza uměleckých děl a předmětů kulturního dědictví je důležitá z mnohých důvodů. Ať už kvůli určení doby vzniku, odhalování falzifikátů, studiu vývoje historických výrobních technologií nebo proto, aby bylo dílo možné správně a kvalitně opravit. Určení chemického složení je také zásadní proto, že některé pigmenty mohou být na světle nestálé, a tak například vinou nevhodného osvětlení může dojít k nevratnému poškození uměleckého díla.
FT-IR spektroskopie a mikroskopie je spolehlivá, tradičně používaná metoda analýzy barev, pigmentů a pojiv uměleckých děl. Nabízí různé vzorkovací techniky: nejběžnější je měření v transmisi a metoda zeslabeného totálního odrazu (ATR). První zmíněná vyžaduje tenkou vrstvu vzorku, a tak je mnohdy třeba z měřeného objektu část odebrat nebo jej stlačit na tloušťku v rozmezí 5 – 30 µm. Technika ATR zase vyžaduje velmi dobrý kontakt mezi vzorkem a diamantem, a z logiky věci tedy tyto metody nepatří k neinvazivním.
Pokud není možné nebo vhodné odebírat vzorek zkoumané látky, jeví se pak jako ideální použití FT-IR reflektance, při které je analyzováno odražené záření. K tomu lze využít externí nástavec ConservatIR, který nejen že umožňuje bezkontaktní analýzu, ale také minimalizuje potřebu vkládat vzorek na mikroskopický stolek nebo do standardního vzorkového prostoru.