+420 602 325 829 / info@nicoletcz.cz

Regenerace rozpouštědel

Regenerace rozpouštědel

Regenerace rozpouštědel je méně viditelnou součástí mnohých odvětví průmyslu. Kromě klasických rozpouštědel lze recyklovat ředidla, speciální čisticí, mycí, odmašťovací a proplachové směsi na bázi rozpouštědel. Tím se nejen snižují náklady na výrobu, ale také se šetří životní prostředí. Emise rozpouštědel jsou navíc kontrolovány přísnou legislativou.

  • Popis aplikace
  • FT-NIR spektroskopie

Regenerace probíhá destilací, kterou se zpracovávají znečištěné kapaliny, nebo kryokondenzací, kterou je možné čistit vzduch kontaminovaný rozpouštědly. Podmínkou opětovného využití rozpouštědel je kontrola jejich chemického složení a čistoty. K analýze se běžně používá plynová chromatografie, která je však poměrně časově náročná, drahá a relativně pracná. Z těchto důvodů je stále častěji nahrazována metodami vibrační spektroskopie, které jsou extrémně rychlé, levné a jednoduché na obsluhu. Tyto metody jsou založené na interakci záření s molekulami a naměřené spektrum je unikátní pro každou chemickou látku a pro každou směs.

NIR spektroskopie je jednou z metod vibrační spektroskopie, která se nejčastěji používá pro stanovení obsahových složek ve směsích rozpouštědel. Její výhodou je rychlost, která je daná i tím, že měřené vzorky není potřeba nijak upravovat, a dále potom velmi nízká cena jednoho stanovení.

Pomocí imerzní sondy lze ihned měřit odebírané vzorky a výsledek analýzy je známý během několika vteřin. FT-NIR spektrometr Antaris II nabízí snadné, spolehlivé a efektivní řešení pro analýzu všech typů rozpouštědel. Jeho možnosti však nejsou zdaleka omezené na kapalné vzorky. Je možné jej použít také k analýze pevných či pastovitých materiálů a odpadů.

Pro kontinuální analýzy je možné využít spektrometr Antaris MX, který měří stejně jako Antaris II v blízké oblasti infračerveného spektra. Antaris MX umožňuje současné měření na dvou nebo čtyřech sondách připojených k jednomu přístroji.

Program Omnic a TQ Analyst nabízí uživatelům možnost vytvářet kalibrační metody, pomocí nichž je možné stanovit řadu parametrů měřeného materiálu. Tyto metody lze rozšiřovat a upravovat tak, aby co nejlépe popisovaly měřené vzorky.

Program využívá pokročilé matematické algoritmy a umožňuje nejen kvantifikaci analytů ve vzorku, ale také klasifikaci jednotlivých materiálů.

Imerzní sonda Hellma

Jedinečná konstrukce umožňuje nasazení jak v provozních, tak v laboratorních podmínkách pro kontrolu složení a uniformity produktů a meziproduktů, identifikaci vstupních surovin, a verifikaci výrobků.
Jeho unikátní konstrukce umožňuje nasazení jak v provozních, tak laboratorních podmínkách pro kontrolu složení a uniformity produktů a meziproduktů, identifikaci vstupních surovin, a verifikaci výrobků.

Nicolet CZ © 2021 - Všechna práva vyhrazena

Ze světa molekulové spektroskopie už vám nic neuteče!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Přihláška
na školení

Těšíme se na vás!

Kontaktní formulář

Vyplňte prosím Vaše údaje a my se Vám
co nejdříve ozveme.