+420 602 325 829 / info@nicoletcz.cz

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny

Močové a ledvinové kameny patří mezi velice nepříjemná onemocnění. Pozdní diagnóza vede často k velice bolestivým symptomům a invazivní a nákladné léčbě, která může zásadním způsobem zhoršit kvalitu pacientova života.  Kameny (konkrementy) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí. Nejčastěji v ledvinách, dále v močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny látkami (soli, minerály), které jsou normálně v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement. Existuje několik druhů kamenů, dle hlavní stavební složky. Nejčastější jsou konkrementy z oxalátu vápenatého, urátové, struvitové (fosforečnan hořečnatoamonný), konkrementy infekční, vzácné jsou cystinové a xantinové. Urolitiáza postihuje asi 4 % populace v ČR, z toho dva až třikrát častěji muže než ženy.

Pomocí speciálního balíčku Kidney stone Analysis lze rychle a jednoduše analyzovat celou řadu konkrementů (nejlépe metodikou FT-IR transmisní spektroskopie pomocí tvorby KBr tablet), určit jejich příčinu a navrhnout možné způsoby terapie včetně diety vhodné pro pacienta.

Pro kvalitativní a kvantitativní prvkovou analýzu složení ledvinových kamenů je také k dispozici ruční LIBS spektrometr (ten v konkrementech bez problémů kvantifikuje prvky jako P, S, Si, Ti, a Zn, ale i karcinogenní prvky jako chrom, kadmium, olovo, nebo vanad. Z výsledků lze pak kalkulovat např. poměr obsahu vodíku a uhlíku, ten lze pak s výhodou využívat jako indikátor typu a množství organických sloučenin.

Nicolet iS5 = Přenosnost + precizní vědecké parametry měření FT-IR spektrometr Nicolet iS5 je malý, snadno obsluhovatelný, spolehlivý a na údržbu nenáročný infračervený spektrometr, který zpřístupňuje FT-IR spektroskopii všem uživatelům, nejen spektroskopickým odborníkům. Vysoká spolehlivost jednotlivých součástí přístroje ho činí téměř nezničitelným a zásadně omezuje náklady na jeho provoz.
V posledním desetiletí tisíce a tisíce uživatelů ustanovili FTIR spektrometr Nicolet iS10 jako nový, vysoký standard pro laboratorní infračervené spektrometry. Nyní jeho nástupce, FTIR spektrometr Nicolet iS20, zvedá inovativní laťku na vyšší úroveň!
Nicolet iS50 je první vědecký infračervený spektrometr s jednodotykovým ovládáním. Na základě bohatých zkušeností s předchozími úspěšnými vědeckými systémy řad Magna, Nexus a Nicolet X700 byl vyvinut nový FT-IR spektrometr, který díky široké škále měřicího příslušenství a propojenému analytickému software přináší univerzální systém materiálové analýzy s bezkonkurenční snadností ovládání.
Vložení příslušenství SurveyIR™  do vzorkového prostoru spektrometru umožňuje získávání vysoce kvalitních mikro spektroskopických dat v kombinaci s obrazovou dokumentací měřených vzorků.
Nicolet iN10 je revoluční infračervený mikroskop s Fourierovskou transformací, který nabízí jednoduchost FT-IR spektrometru spolu se schopností měřit vzorky až do velikosti několika mikrometrů. Byl vyvinut speciálně pro analytiky, techniky a vědce, kteří přesně vědí, jakou informaci chtějí, ale nemají čas se stát specialistou na mikroskopii, a pro experty hledající lepší odpovědi rychlejším způsobem.
Infračervený mikroskop Nicolet iN10 MX přináší všechny výhody modelu iN10. Novou možností jsou až tři integrované detektory, včetně patentovaného imagingového MCT-A detektoru. Infračervený imaging přináší revoluční rychlost měření spekter a map.

Sledujte nás

Nicolet CZ © 2021 - Všechna práva vyhrazena