Analýza azbestů
- Popis aplikace
- FT-IR spektroskopie
- FT-NIR spektroskopie
- Ramanova spektroskopie
V posledních letech se stále více zintenzivňuje kontrola toxických materiálů v životním prostředí, a to nejen z důvodu ochrany lidského zdraví, ale i vzhledem k velmi diskutované problematice znečišťování ekosféry. Legislativa prakticky všech vyspělých zemí na většinu z těchto látek uvaluje limity na jejich používání a na jejich přípustné množství v životním prostředí. Většinou je nadměrný výskyt těchto látek v ekosféře spojen s průmyslovou výrobou, dopravou či těžbou nerostných surovin. Rozvoj průmyslu s sebou nutně přinesl i vznik nových druhů chorob, jako jsou např. silikóza (forma pneumokoniózy) a azbestóza (progresivní fibróza plic). Jak vyplývá z jejich názvů, jsou tyto choroby způsobeny vdechováním respirabilní frakce oxidu křemičitého (alfa-křemene) a azbestu.
U obou těchto průmyslových chorob je důležitým parametrem nejen množství částic v ovzduší, ale zejména jejich velikost vymezující respirabilní frakci daného polétavého prachu. V případě silikózy jsou nejvíce postiženou skupinou lidí pracovníci v dolech, cementárnách, uhelných elektrárnách a jiných prašných prostředích. V případě azbestózy jde zejména o pracovníky ve stavebnictví, případně obyvatele bytů, při jejichž stavbě byly použity některé starší materiály obsahující azbest: azbesto-cement, azbestová střešní krytina atd. Azbest je navíc zařazen mezi karcinogenní látky s dlouhou latencí mezi expozicí a vypuknutím choroby, a to až třicet let (WHO – IARC stupeň 1, prokázaný karcinogen).
Následující brožura se ve stručné formě zabývá možnostmi kvantitativní analýzy alfa-křemene pomocí infračervené spektroskopie (FT-IR). Dále jsou v ní naznačeny možnosti dalších metod molekulové spektroskopie (spektroskopie v blízké infračervené oblasti: FT-NIR a Ramanovy spektroskopie) pro kvalitativní i kvantitativní analýzu azbestů.
Pro získání brožury nás neváhejte kontaktovat: