- O aplikaci
- Ramanova spektroskopie
- FT-IR spektroskopie
Molekulová spektroskopie je rychlá, spolehlivá a nedestruktivní metoda chemické analýzy látek a studia jejich fyzikálních vlastností. Umožňuje spolehlivě určit chemické složení a díky bohatému měřicímu příslušenství lze analyzovat různé typy vzorků včetně těch na těžko přístupných místech, jako jsou jeskynní malby či fresky, nebo jejich stopy a pozůstatky: vlákna, prach, malá množství pigmentů, pojiv či barev a jiné.
Například při studiu egyptských fresek se archeologové domnívali, že krásná a tajemná modř je prvním syntetickým pigmentem, který byl použit, a že obsahuje i jemný prášek minerálu Lapis lazuli. Toto podezření bylo záhy potvrzeno pomocí infračervené spektroskopie, kdy se ukázalo, že se skutečně jedná o Lapis lazuli, a to dokonce velmi kvalitní, pocházející z oblasti dnešního Afghánistánu.
V Pompejích, legendárním římském městě, byla objevena pozoruhodná freska. Její červená barva byla pro odborníky záhadou, jelikož nebyl známý žádný tak jasně červený pigment, který se v té době používal. Pomocí infračervené mikroskopie bylo zjištěno, že se jedná o rumělku (HgS) smíchanou s většími krystaly, které fungovaly jako „odrazky“.
Podobných pokladů se na našem světě nachází mnohem víc. Studium každého z nich je nesmírně důležité pro pochopení našeho kulturního dědictví, a právě neinvazivní metody Ramanovy a FT-IR spektroskopie jsou pro tyto výzkumy skvělým nástrojem.